Bir Gaste

Tüm fotoğraflarınızı açığa çıkaracak

Tüm fotoğraflarınızı açığa çıkaracak

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS 11’in yeni sürümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu sürümle bazı hatalar düzeltilirken yeni bir açık daha keşfedildi. Belirtilene göre bu açık sayesinde birkaç kolay adımla herkes, iOS 11.0.3 veya beta iOS 11.1 çalıştıran bir cihazdaki fotoğraflara erişebilecek. iOS 11’deki bu sefer ortaya çıkan açık iPhone ve iPad kullanıcılarının kişisel verilerini tehlikeye atacak cinsten

Apple, iOS 11.1 Beta 3 ve Public Beta 3’ü geliştiriciler ve halka açık beta yazılım programı kullanıcıları için yayınladı.

iOS 11.1 Beta 3 güncellemesinin sistemdeki çoğu sorunu çözdüğü söyleniyordu

Home tuşunun gecikmesi, Bluetooth ve Wifi özelliklerinin kısayoldan tam olarak kapatılamaması, önceki sürümden iki kat daha fazla pil tüketimine sebebiyet vermesi, kontrol merkezinde sorunlar oluşması gibi hatalarına bir şimdi yeni bir tanesi daha eklendi.

 

1.0.3 veya beta 11.1 sürümünü çalıştıran ve herkese açık olan cihazlardaki fotoğraflara erişebiliyor.

 

Bunun için iPhone’daki telefon numarasını bilmeniz, aramanız ve kilitli ekran üzerinden birkaç adımı tekrarlamanız gerekiyor.

Tespit edilen bu güvenlik açığı, yeni sürümü çalıştıran tüm Apple cihazlarını etkiliyor.

iDeviceHelp tarafından videolaştırılan bu güvenlik açığı temel olarak şifresini bilmediğiniz bir mobil cihazdaki fotoğraflara erişmeye olanak sağlıyor

Aynı zamanda bu açık, ünlülere yapılan fotoğraf hırsızlığını da akıllara getirdi.

Buna önlem alabilmek adına Apple muhtemelen kısa süre sonra tekrar bir güncelleme yayınlayacak.

iPhone 8’de aslında bir pil sorunu olabilir. Çin’den gelen iddialara göre bir kadın, geceden şarja taktığı iPhone 8’i sabah patlamış halde buldu. Cihazı Apple’a götüren kadın herhangi bir yanıt alamadı.

Apple, iPhone 8 serisini 22 Eylül’de yurt dışında satışa çıkardı. Geçtiğimiz hafta ise iPhone 8 Plus modelinin şarj olurken bataryasının şiştiğini sizlere aktarmıştık. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Apple sözcüsü, şişen batarya problemini ve olayı incelediklerini doğrulamıştı. Çin’den gelen yeni iddialara göre bir kadın, geceden şarja taktığı iPhone 8’i Sabah patlamış halde buldu.

Her şeyden önce, bu raporun Çin’den geldiğini ve olayın nasıl gerçekleştiği ve üçüncü parti aksesuarların kullanılıp kullanılmadığı hakkında çok sınırlı bilgi içerdiğini belirtelim.

OrientalDaily adlı Çinli haber sitesinde yer alan habere göre, Xiaomin isimli bir kadın, babası için aldığı iPhone 8’i geceden şarja taktı. Sabah uyandığında ise iPhone’unun arkasında kocaman bir delik olduğunu ve dumanlar çıktığını fark eden genç kadın, cihazın üzerine hemen su döktüğünü söyledi.

Daha önce ortaya çıkan iddialar bataryaların yalnızca şiştiğini ve cihazı ikiye ayırdığını gösteriyordu. Fakat görünüşe göre cihaz uzun süre şarjda kaldığında patlayabiliyor

Geçmişte Samsung ve Apple’ın aşırı ısınmış batarylarının telefonları yaktığını sizlere aktarmıştık. Bu sefer, patlamanın bir sonucu olarak telefonun arka kısmı ciddi şekilde hasar gördü.

Kadının iPhone patladığında uyanmaması ve iPhone 8 prize takılıyken çıkan dumanı görüp üzerine su dökmesi biraz garip geliyor. Siz prize takılı bir cihazın üzerine sakın su dökmeyin.

Çin raporuna göre, kadın Apple’a ulaştı ancak şirket henüz duruma yanıt vermedi

Açıkçası, eğer bu rapor gerçekse, iPhone 8 için büyük bir sorun olabilir. Yine de, bu hikayede pek mantıklı görünmeyen pek çok ayrıntı var. Ayrıca şu ana kadar ortaya atılan batarya şişme iddiaları iPhone 8 Plus’a aitti. Çin’de patlayan bu iPhone ise iPhone 8.

iPhone kullanıcıları, Apple kimliğinizi vermenize izin veren yeni bir phishing aldatmaca türü konusunda uyarıldı. Uzmanlar sahte giriş pop-up’larını basmak için kötü amaçlı uygulamaların kolayca kullanılabileceği konusunda uyarıyor. Parolalarını giren kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin çalınması mümkün olabilir. Pop-up’lara asla şifrenizi girmeyin bunun yerine iPhone’un ayarlar menüsüne gidin ve orada şifrenizi girin.

iPhone kullanıcıları, Apple kimliğinizi vermenize izin veren yeni bir phishing aldatmaca türü konusunda uyarıldı. Kötü niyetli iOS uygulamaları, Apple tarafından kullanılanların tersine sahte giriş pop-up’larını (açılır pencere) kolayca oluşturabilir

Giriş kutuları genellikle bir uygulamayı yüklemeye veya güncelleştirmeye çalıştığınızda görünüyor ve devam etmeden önce Apple Kimliğinizi girmenizi istiyor

Şifrenizi sahte kutulardan birine girerseniz, saldırgan şifrenizi çalabilir ve kredi kartı bilgilerinize erişmek için kullanabilir.

Avusturya’nın Viyana kentinde bulunan Mobil uygulama geliştiricisi Felix Krause, kendi blogunda bir kullanıcının kimliğini almak için Apple’ın ‘iTunes Store’da Oturumu Aç’ komutunu kopyalamanın ne kadar kolay olduğunu gösteren bir kanıt paylaştı.

Krause, kötü amaçlı geliştiricilerin, Apple’ın pop-up’ları ile basit bir kod kullanarak neredeyse aynı görünen uyarıları kendi uygulamaları içinde açabileceğini söyledi

Nasıl korunabilirsiniz? Apple kimliği şifrenize erişen bilgisayar korsanları, sahte alışverişler yapabilir ve ödeme bilgilerinizi çalabilir

Apple Kimliği şifrenizi çevrim içi bankacılık hizmetiniz gibi başka bir yerde kullanırsanız, siber suçlular hesaplarınızı çalmak için kullanabilirler.

Bir Apple açılır penceresine şifre girmeden önce sahte pop-up aldatmacasından kendinizi koruyabilirsiniz.

Krause, iPhone’un ayarlar menüsüne girip Apple’ın gerçek bir isteği olduğunu oradan doğrulamanız gerektiğini söyledi.

Bir pop-up gösterildiğinde ev düğmesini de tıklayabilirsiniz

Krause, bunun kimlik avı amaçlı bir aldatmaca olsaydı uygulamanın kapanacağını ancak meşru bir Apple kimliği talebi olması durumunda pop-up kalacağını söyledi.

Ek bir güvenlik katmanı için Apple hesabınızda daima iki faktörlü kimlik doğrulamasının etkinleştirilmesi gerekir.

Apple, bug konusunda uyarıldı ve bir güncelleme yayınlanana kadar kilit ekranından Siri erişimini kapamanız veya iMessage ve Facetime’ı devre dışı bırakabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ